Mucsi Viktor

Fontos dátumra emlékeztetett a pénzügyminisztérium államtitkára Fontos dátumra emlékeztetett a pénzügyminisztérium államtitkára

Kedden éjfélig van ideje a magyaroknak.

38 perce

Újabb ballisztikus rakétát tesztelt Észak-Korea Újabb ballisztikus rakétát tesztelt Észak-Korea

Ez már az ötödik idén.

47 perce

A szlovák belügyminiszter szerint a testőrök mentették meg Robert Fico életét A szlovák belügyminiszter szerint a testőrök mentették meg Robert Fico életét

A lemondásával kapcsolatos véleményekre is kitért a szerdai merénylet után.

1 órája

A Legfelsőbb Korrupcióellenes Bíróság (HACC) államosította Oroszország legnagyobb fegyvergyártójának két repülőgépét. Pénteken az SZBU Telegram-csatornája arról számolt be, hogy a HACC helyt adott az igazságügyi minisztérium azon követelésének, hogy a szankciókkal sújtott orosz Rostec vállalat tulajdonát adják át Ukrajnának – írta meg az Interfax.

Két AN148–100E típusú utasszállító repülőgépről van szó, amelyek összértéke 10 millió euró

– áll a közleményben.

Az SZBU szerint a teljes körű inváziót megelőzően a repülőgépeket egy korábbi ukrán légitársaságnak adták bérbe Ukrajnán belüli charterjáratokra. A vizsgálat szerint a repülőgépek egy olyan offshore cég mérlegén szerepeltek, amelyik az orosz ellenőrzésű JSC Investment Finance Co. révén a Rostec struktúrájához tartozik.

A vállalat állítólag a legnagyobb fegyvergyártó az Ukrajna ellen harcoló orosz csapatok számára. Az SZBU nyomozói Ukrajna büntetőtörvénykönyvének két cikkelye alapján vizsgálják az orosz vállalat vezetőségének és offshore kereskedelmi struktúrájának bűncselekményeit.

Románia továbbra is segíteni fog az ukrajnai menekülteken – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök pénteken, jászvásári (Iasi) sajtótájékoztatóján, melyet az MTI szemlézett. Az Agerpres hírügynökség által idézett román kormányfő elmondta: 84 ezer ukrán állampolgár telepedett le Romániában a háború kitörése óta, sokan közülük gyermekekkel, unokákkal érkező anyák. Tájékoztatása szerint az ukrán gyerekeket sikerült elhelyezni a hazai iskolarendszerben, az anyanyelvükön is tanulhatnak, a képzés szintjétől függetlenül.

A kormányfő emlékeztetett arra, hogy Románia eddig uniós forrásokból fedezte az ukrajnai menekültek támogatását.

Románia továbbra is támogatni fogja Ukrajnát, főleg humanitárius téren, ez így természetes

– mondta Ciolacu, ugyanakkor kifejezte reményét, hogy nem fognak ismét olyan menekülthullámmal szembesülni, mint a háború elején.

Románia egy évvel ezelőtt, 2023 májusától csökkentette az ukrajnai háború miatt az országban menedéket kereső külföldiek lakhatási és étkezési támogatását, a segélyezés feltételéül pedig megszabta, hogy a menekülteknek munkát kell vállalniuk, valamint gyerekeiket iskolába kell íratniuk.

A 2023-as év végéig tervezett, időközben meghosszabbított rendelkezés értelmében az egyedülálló menekültek havi 750 lej (58 ezer forint), a háború elől menekülő családok pedig havi 2000 lej lakhatási támogatást kaphatnak (korábban kétszer ekkora lakhatási támogatást biztosítottak, de azt a szállásadó kapta). A menekültenként járó havi 600 lejes étkezési támogatást tavaly május óta már csak az első négy hónapra biztosítják.

Romániában az ideiglenes védelmet igénylő ukrajnai menekültek segélyezése csak egy hónapig jár automatikusan, azt követően csak a munkát vállalók – magukat álláskeresőként nyilvántartásba vevők – jogosultak a segélyre.

A támogatás másik feltétele az, hogy amennyiben a menekültek gondozásában kiskorú gyerekek vannak, írassák őket iskolába vagy közösségi oktatási programba. A román határrendészet szerint 2022 februárja óta több mint 8 millió ukrán állampolgár lépett be Romániába. Többségük tovább is utazott, de több mint 158 ezren ideiglenes védelmet, illetve tartózkodási engedélyt kértek és kaptak a román bevándorlási hivataltól (IGI).

A bukaresti kormány ukrán menekültek segélyezésével foglalkozó testületének 2024. február 29-én kiadott jelentése szerint a román nyilvántartásokban szereplő csaknem 47 ezer, ideiglenes védelmet élvező ukrán kiskorú 83 százaléka volt beíratva (romániai tartózkodása idején) a román közoktatási rendszerbe: 11 ezren diákként, 28 ezren pedig (távoktatásban részesülő vagy a romániai tanórákon részt vevő, ám osztályzatban nem részesülő) „hallgatóként”.

A kormányhivatal kimutatása szerint február végén 6600 ukrán állampolgárnak volt érvényes munkaszerződése Romániában, és 21 513 szerepelt álláskeresőként a munkaerő-nyilvántartásban.

Az orosz–kínai gazdasági kapcsolatokat méltatta pénteken Vlagyimir Putyin orosz elnök az északkelet-kínai Harbinban, az orosz–kínai kereskedelmi expó megnyitóján.

Kínai látogatásának második napján tartott beszédében az orosz államfő kiemelte, hogy a kétoldalú kereskedelem mérlege 2023-ban rekordot döntött, és meghaladta a 240 milliárd dollárt. Biztosított afelől, hogy a két ország közötti gazdasági partnerség „garancia az energiaellátás biztonságára”.

Oroszország képes és nyitott arra, hogy folyamatosan ellássa a kínai gazdaságot, a vállalatokat és a településeket megfizethető és ökológiailag megfelelő energiával

– jelentette ki Putyin.

Moszkva és Peking együttműködése továbbá serkenti az új iparágak létrehozását, és javítja a Kínában és Oroszországban élő emberek jólétét és életminőségét is – mondta az orosz elnök a TASZSZ orosz hírügynökség szerint. Hangsúlyozta azt is, hogy „az újabb technológiai forradalom hajnalán Moszkva elkötelezett amellett, hogy tovább mélyítse a kétoldalú együttműködést Kínával a fejlett technológiák és az innováció terén is”.

A harbini gazdasági expóra Vlagyimir Putyint elkísérte Han Cseng kínai alelnök. Harbinban 2014-ben tartottak először ilyen rendezvényt, azzal a céllal, hogy kínai és orosz vállalatok kapcsolatokat építsenek és együttműködési megállapodásokat kössenek. Harbin az Oroszországgal határos Hejlungcsiang tartomány székhelye, a térségben sok orosz vállalat tevékenykedik.